Haber

Fransa Cumhurbaşkanı Gazze’de insani ateşkes çağrısında bulundu

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, “Gazze halkını korumak için insani ateşkes çağrımı yineliyorum.” İfadesini kullandı.

Macron, X sosyal medya platformunda Gazze için Mısır’a gönderilen yardıma ilişkin açıklama yaptı.

Fransa Cumhurbaşkanı, paylaşımında, “Gazze halkını korumak için insani ateşkes çağrımı yineliyorum.” Yazdı.

Fransa’dan yola çıkan 17 ton insani yardım kargosunun Mısır’a ulaştığını belirten Macron, çalışmalarına hava ve deniz yoluyla devam ettiklerini kaydetti.

Macron, Fransa’nın Mısır ve Kızılay ile dayanışma içinde olduğunu vurguladı.

İsrail’in Gazze saldırılarında son durum

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı İsrail’e kapsamlı bir baskın başlattı.

İsrail ordusu da Gazze Şeridi’ne yoğun hava saldırıları başlattı.

İsrailli yetkililer, Gazze’den yapılan saldırılarda 311’i asker olmak üzere 1.400 İsraillinin öldürüldüğünü, 5.132 kişinin de yaralandığını açıkladı.

Filistin Sağlık Bakanlığı’nın açıklamasına göre Gazze’de İsrail saldırılarında ölenlerin sayısı 3 bin 342’si çocuk, 2 bin 262’si kadın olmak üzere 8 bin 5’e yükselirken, 20 bin 242 kişi de yaralandı.

İşgal altındaki Batı Şeria’da İsrail güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 116 Filistinli öldü, 1.900’den fazla Filistinli de yaralandı.

İsrail bombardımanı sırasında Gazze’de 34, Lübnan’da ise 1 gazeteci hayatını kaybetti.

İsrail’in abluka altındaki Gazze Şeridi’ne yoğun saldırıları nedeniyle bölgedeki sabit hat, cep telefonu ve internet iletişim hizmetleri durma noktasına geldi.

İsrail ordusu, 26 Ekim’den itibaren sınırlı kara operasyonlarını genişletmeye başladı ve hava saldırısının dozunu daha da artırdı.

Binlerce yaralı ve sivilin bulunduğu Gazze’nin en büyük sağlık tesisi olan Şifa Hastanesi de İsrail ordusunun hedefi oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu